foto a video

Timelapse aneb jak správně točit časosběrná videa

Podívejte se na celé video.

Poslední dobou mě hodně baví točit časosběry a dneska se spolu naučíme techniku, která je podle mě ze všech dostupných technik nejlepší.

Vytvoření TL můžeme dosáhnout několika způsoby. Můžeme někam prostě postavit mobil nebo foťák, natočit 10-20-30 minut videa a pak je zrychlit do několika vteřin. Nebo použít TL režim či aplikaci, který většina zařízení dnes už má. Mobil nebo foťák nafotí sérii fotek a sám je poskládá do krátkého videa. Tyhle metody jsou rychlé a někdy dostačující. Nicméně ne tak kvalitní.

Nejlepší způsob a taky můj nejoblíbenější, jak dosáhnout opravdu kvalitního časo-sběru je pomocí fotografií.

Co k tomu budeme potřebovat

Fotoaparát – jakýkoliv fotoaparát s širokoúhlým objektivem a schopností fotit do RAWu.

Stativ – Stabilní stativ, který odolá ve větru. Nafocení TL chvíli trvá a fotoaparát se nesmí pohnout.

Stativ a monopod v jednom značky Neewer.

Dálkovou spoušť – pokud to váš foťák umí, můžete si nastavit intervalové snímání přímo v kameře. Pokud ne, můžete si za pár korun koupit kabelovou spoušť. Já používám Rollei a vyjde asi na 700 korun.

Rollei kabelová spoušť pro zrcadlovky Sony.

ND filter – tenhle krok je dobrovolný, ale pokud chcete, aby se vaše fotografie opravdu „pohybovaly“, doporučuji.

Sada ND filtrů: Commlite Variable ND, GOBE ND64 a ND8 (no name) po můj setový objektiv.

Dál potřebujeme vědět, jak nastavit foťák a samospoušť pro co nejlepší výsledek. A trochu se to liší od techniky, kde jen natočíte video a zrychlíte ho. Doporučuji otestovat různé nastavení, abyste sami zjistili, co se vám bude líbit nejvíc. Ale pokud chcete začít co nejrychleji, mám pro vás následující doporučení.

Foťte na manuál a ručně si nastavte ISO, závěrku i světelnost samostatně.

Začneme s citlivostí neboli ISO. To doporučuji nechat co nejníž. U mě je to ISO100. Závěrka – Když fotíte klasické fotografie, které mají být v drtivé většině případů opravdu ostré, nejspíš nastavujete závěrku na 1/200 a více. Na časosběrech není na škodu, pokud objekty, které mají být v pohybu, jsou trochu rozmazané – takže závěrku nastavuji třeba na 1/50 a méně. Proto fotíme ze stativu a používáme samospoušť. Clona závisí na vašem objektivu a na tom, zda chcete, aby byla zaostřená celá fotografie, nebo jen její část. Obecně se dá řídit pravidlem, že čím nižší světelnost, tím lépe. Ale nemusíte kvůli tomu kupovat drahý objektiv. Dobrých výsledků jde dosáhnout i se seťákem.

Jaké nastavení používat

Když už všechno tohle máte, je třeba se rozhodnout jaký interval focení nastavit. Nastavení závisí na scéně, kterou chcete zachytit – je rozdíl, pokud jsou to rychle se pohybující lidé, nebo pomalu plující mraky.

Osobně jsem nejlepších výsledků dosáhla s následujícím nastavením: pokud fotíte lidi, osvědčil se mi interval 1s, u mraků 5-10 vteřin. Noční scéna pak 15-30 vteřin.

Kolik fotek fotografií budete potřebovat. Video jsou jen rychle po sobě jdoucí obrázky. A pro zjednodušení se bude držet standartu 25 snímků za vteřinu (FPS – frames per second), i když jste se určitě setkali s hodnotami jako 25, 50 nebo 100 FPS.

25 FPS znamená, že na jednu vteřinu videa potřebujete 25 fotek. Na timelapse stačí, pokud má video 5-10 vteřin. Ale osobně vždy mířím, aby mělo 10-15 vteřin. Je tak prostor pro případné chyby, anebo se dá video ještě více zrychlit. Pro zjednodušení počítání se ale držme hodnoty 10 vteřin.

25 fps x 10 s = 250 fotek

Jak dlouho nám to bude trvat nafotit? Řekněme, že si nastavíme 5 vteřinový interval.

250 * 5 = 1250

1250 / 60 = 20,83 min

Proto doporučuji nezačínat s časosběry noční oblohy, protože tam se doba focení může v pohodě protáhnout na dvě hodiny. A právě proto, že je to časové náročnější, osobně testuju focení různých časosběrů z okna obýváku.

Úpravy fotografií a export videa

Pak už zbývá fotografie upravit podle svých představ – proto fotíme do RAWu. Dovolí nám to větší flexibilitu. Stačí upravit jednu fotografii, úpravy synchronizovat a vyexportovat.

Dál fotky natáhnout je do svého programu na střih videa, načíst na TL s nastavením 25 fps a vyrenderovat. Výsledek pak může vypadat nějak takhle…

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *