Teleprompter pro rychlejší natáčení videí

Jak si urychlit natáčení videí díky malému a lehkému čtecímu zařízení. Recenze teleprompteru Bestview T2.

Jedním ze způsobů, jak výrazně urychlit natáčení videí je použít čtecího zařízení. Existuje široká škála modelů, ale těch opravdu dostupných moc není. Já měla možnost otestovat Bestview T2, který mi zapůjčili z e-shopu film-technika.com

Jde o malý a lehký teleprompter, který je možné použít jak s vašim mobilem, tabletem nebo kamerou. Já jsem ho testovala s digitální bezzrcadlovkou Canon M50.

Co je to teleprompter

Teleprompter je zařízení, které se používá na promítání scénáře na sklo před objektivem způsobem, aby nebyl viditelný pro samotný objektiv a tedy kameru. Běžně se tato zařízení používají například ve zpravodajství.

Je to konstrukce skleněnou desku před objektivem, která je naklopena v úhlu 45 stupnů od objektivu ke čtenáři a ze spodní strany se na něj promítá text. Ten se ve skle odráží a je viditelý pro čtenáře. Další podmínkou je zatemnit zadní stranu čtecího zařízení. Tím zameníme tomu, aby byl text viditelný pro náš foťák.

Zatemnění je u tohohle modelu dosaženo tím, že se celé zařízení připevní přímo na objektiv a nikde nic neprosvítá.

Co obsahuje balení Bestview T2

V balení najdeme samotné čtecí zařízení, které je dle možností co nejlépe utěsněné proti prachu. Má plastový kryt na skle, aby se nepoškodilo. Na zadní straně je záslepka v místě, kde se nasazuje na objektiv.

K tomuhle účelu je k dispozici několik mezikroužků. Ve čtečce je otvor a pomocí mezikroužků můžeme adaptovat v podstatě jakýkoliv objektiv.

Dále tu najdeme držák na mobil či tablet.

No a v neposlední řadě tady máme tenhle šikovný dálkový ovladač pro ovládání rychlosti, pouštění a zastavování textu.

Jak se čtecí zařízení používá

Pro použití s vašim foťákem stačí najít správný mezikroužek. My si to ukážeme na širokoúhlém objektivu od Canonu, průměr 55 mm. Kroužek namontujeme na objektiv a na něj pak nasadíme čtečku. Ta díky dvěma pružinkám po stranách zapadne a drží. Nicméně se protáčí, tak si před natáčení čtečku nezapomeňte srovnat. Nasadíme na stativ do požadované vzdálenosti a připravíme mobil.

Abychom mohli používat ovládač, potřebujeme si stáhnout aplikaci Best View a uložit do ní text. Já si své scénáře píšu předem do Notion. Takže je pak nakopíruji do emailu, ten uložím jako koncept a na mobilu vykopíruji do aplikace.

Pokud máte širokoúhlý objektiv, je k vám pravděpodobně na dosah ruky a můžete čtečku ovládat dotykem. Text klepnutím na obrazovku spustíte, nebo zastavíte. A přidržením s ním můžete pohybovat tam a zpět.

Pokud jste od foťáku dál, přichází na řadu ovládač. Do toho nejprve dáte baterie, přepnete do pozice KEY, zapnete a spárujete pomocí Bluetooth s mobilem. K ovládání potřebujete vlastně jen 3 tlačítka. Přední OK slouží ke spouštění a zastavení textu. Horní X je šipka nahoru. B je šipka dolů pro posouvání textu. Když se spletete, stačí text zastavit. Šipkami posunout a zase spustit.

Alternativou k téhle aplikaci může být placená aplikace Prompt Smart. Její výhodou je, že reaguje na váš hlas a k mému velkému překvapení docela dobře reaguje i na češtinu. Testovala jsem ji ve verzi zdarma, kdy vám dovolí přehrát jen 3 minuty, ale vhledem k ceně jsem ochotna ji otestovat i v placené verzi.

Pro a proti

Pro

  • Zrychlení práce. Méně se přeříkáváte, video natočíte rychleji a máte s ním méně práce ve střižně. Jediné co potřebujete je naučit se číst text aniž by to vypadalo přirozeně.
  • Tohle zařízení je docela malé na převážení, má krytku a ovládač.
  • První nastavení a použití je velmi přímočaré. ovládání aplikace je intuitivní.

Proti

  • Provedení. Trochu mě překvapilo je, jak snadno se dají škrábnout ty mezikroužky. Už po první použití se na nich objeví mírné oděrky. To ale na funkci nemá vůbec žádný vliv.

Závěr

Pro koho je tenhle teleprompter vhodný? Určitě bych ho soustředila spíše na domácí použití – je ideální na natáčení na YouTube – zvláště pro recenze, kde si potřebujete pamatovat hodně údajů. A nemusíte si hned psát celý scénář. Stačí body, abyste věděli, na co navázat a pokud jste šikovní, nemusíte své video skoro vůbec stříhat.

Já tak šikovná nejsem, často se zadrhávám, občas se přeřeknu. Proto mi čtečka dost pomáhá.

Tohle zařízení rozhodně můžu doporučit všem, kdo chtějí pravidelně točit videa a rádi by si usnadnili práci. Myslím, že mnoha lidem to může pomoct i s trémou, protože jediné, na co se při natáčení potřebujete soustředit je, abyste zněli přirozeně. A ne na to, abyste si pamatovali, co vše chcete sdělit.

 

Eliška Martynek
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin