Jak vybavit YouTube studio pro rok 2021

Tři sety vybavení domácího YouTube studia pro začátečníky, středně pokročilé a pro profíky.

Možná se v roce 2021 chystáte začít natáčet videa. A nebo už natáčíte, a chcete upgradovat vybavení. V tomhle videu si ukážeme tři různé kategorie vybavení vašeho domácího YouTube studia za tři různé cenové kategorie. A ty kategorie jsou následující – začáteční, středně pokročilý a profík. A nejedná se jen o výběr foťáku, ale o sadu vybavení, které k natáčení můžete potřebovat.

Začátečník

Upgrade do 10.000,-

Setup pro začátečníka ja navržený tak, aby investice byla co nejnižší, ale přínos co největší. Do začátku už kameru nejspíš máte a každý den ji nosíte v kapse. Ano, je to váš telefon. Většina moderních telefonu točí velmi dobré video minimálně ve FullHD, mnohdy i ve 4K. Není proto nutnost hned investovat do kamery .Jediné co potřebujete je nějaká dobrá placená aplikace na nahrávání, ve které si můžete manuálně exponovat obraz. Jako například FilmicPro nebo Protake.

Mikrofon: Zvuk je stejně důležitý jako video. Doporučuju dlouhý kabelový mikrofon, kterému je jedno, zda ho připojíte do mobilu, nebo později do foťáku a funguje jak s iOS, tak s Androidem.

Světlo: Můžete natáčet u okna. Pokud doma nemáte dost světla, natáčíte večer, nebo v horších světelných podmínkách, pořiďte si stolní kruhové světlo, které je stmívatelné a dá se na něm upravit barevná teplota. Světlo má i držák na mobil, takže v zásadě nic dalšího nepotřebujete.

Stativy: Se světlem se dá různě pracovat a pokud ho nebudete chtít umístit přímo před sebe, ale kamkoliv do prostoru, budete potřebovat stativ na světlo a pak další na váš telefon. Buď obyčejný stolní, a nebo klasický tripod.

Středně pokročilý

Upgrade do 30.000,-

Tenhle setup prošel mírnou úpravou. Místo staršího Canon M50 v něm najdete aktuálnější Sony ZV.

Foťák: Pokud hledáte výkonný kompakt do kapsy a nechcete řešit objektivy, pak doporučím Sony ZV-1. Pokud chcete mít možnost výměnných objektivů, ale nevadí vám, že do kapsy ho neschováte, zkuste kouknout na Sony ZV-E10. Je novější a má širší využití. Oba foťáky je možné napájet ze sítě a mají výklopný displej.

Paměťová karta: Její velikost závisí na délce videí a komplexnosti natáčení. 64gb považuju za takový zdravý základ, ale pokud to jde, 128gb se vám určitě neztratí.

Náhradní baterie: Při domácím natáčení mají možnost napájení ze sítě, ale pokud s nimi chcete například vlogovat, doporučuju sadu náhradních baterii. Zvláště k Sony ZV-1.

Profesionální tvůrce obsahu

Upgrade do 70.000,-

Tahle poslední, profi sestava, vám nabídne 4K bez přehřívání, neomezenou dobu nahrávání, skvělé ostření, super kvalitu zvuku a samozřejmě profi obraz.

Foťák: Během posledního půlroku jsem se kompletně vrátila ke značce Sony. Sama teď točím na Sony a6600, ale pokud plánujete točit ze stativu, úplně stejného výsledku dosáhnete s mladší segrou, Sony a6400. 

Objektiv: Pro natáčení v domácím studiu, zvláště pokud nemáte dost místa, je ideální širokoúhlý objektiv s dobrou světelností a ostrou kresbou. Za mě jednoznačně Sigma 16 mm F/1.4.

Bezdrátové mikrofony: Vyzkoušela jsem spoustu různých bezdrátových setů a ikdyž Rode Wireless GO II nevlastním, dnes bych ho nejspíš s klidným srdcem doporučila před těmi ostatními. 

Studiové světlo: Pokud chcete profi obraz, potřebujete profi světlo s velkým kvalitním softboxem. Postačí vám levnější varianta s denním bilým světlem. Nezapomeňte si k němu přibrat i stativ a už zmiňovaný softbox.

Eliška Martynek
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin