foto a video

Jak nahrávat lepší zvuk

Audio je 50% videa – možná už jste to taky slyšeli. Protože je mnohem jednodušší vnímat špatný obraz s dobrým zvukem, než sledovat nádherné video se špatným zvukem. V tomto článku si popíšeme jak vylepšit AUDIO ve vašem VIDEU.

Poslední dva roky točím videa na YouTube a pro klienty a za tu dobu jsem se o zvuku něco málo naučila. Zaprvé to, že je velmi důležitý pro vaše video. Minimálně stejně tak důležité, jako kvalitní obraz, možná i důležitější. Je jedno, zda natáčíte na mobil, malou zrcadlovku, nebo profi DSLR. Fotoaparáty svou kvalitu zaměřují hlavně na obraz, na zvuk už méně.

Když si představíte klasický fotoaparát se schopností natáčet video a popřemýšlíte co vše uvnitř má, tak se to vypadá asi takto – 1/3 zabírá baterie, 1/3 sensor a poslední třetinu vše ostatní. Včetně audio předzesilovače a mikrofonní kapsle, které tím pádem nenjsou moc kvalitní. Právě proto májí fotoaparáty 3.5 mm vstup na mikrofon. A mikrofonu jsou na trhu stovky.

Níže si popíšeme tři druhy mikrofonu, které vaše audio neuvěřitelně vylepší.

Kompaktní směrový mikrofon

Shotgun microphone

Pokud na YouTube sledujete vlogery, tak tenhle mikrofon určitě znáte. Vypadá tak trochu jako pistole (proto se mu říká shotgun), upevňuje se přímo do sáněk fotoaparátu, dodává se většinou s pěnovým pop-filtrem nebo kočkou proti větru a kabelem pro připojení do jack konektoru. Je to směrový mikrofon, takže nejlépe snímá zvuk přímo před sebou. Tím pádem mírně potlačuje okolní hluk. Tím, že ho připojíte přímo do kamery, zvuk je součástí video souboru a snadno se s ním v DaVinci Resolve pracuje.

Klopový mikrofon

Kabelový, nebo bezdrátový

Klopový mikrofon je dobré zvolit, pokud jste od kamery dál než na délku natažené paže. Prodává se několik druhů pro připojení do různých zařízení, proto si před koupí vždy ověřte, že kupujete ten správný. Mikrofon pro připojení k telefonu nebo PC pravděpodobně nebude fungovat s vašim foťákem. Pokud nezvolíte chytrý klopový mikrofon. Mezi takové patří Deity V.Lav, který má na svém konci malou kapsli s baterii a díky tomu vždy pozná, k jakému zařízení je připojený. Také doporučuji koupit raději delší kabel. Standartní délka bývá kolem 0,5 – 1 m a to nemusí stačit. Deity má 3,5 metrů, dvou mikrofonové řešení od Comicy dokonce 4.5 metrů.

Pokud se nechcete zabývat kabely – natáčíte například realitní videoprohlídky – pak doporučuji zvolit bezdrátové řešení jako je Comica BoomX-D.

Podcastový mikrofon

USB vs. XLR

Podcastové mikrofony jsou vhodné nejen na podcasty, ale také pokud chcete ve svých videích či streamech dosáhnout nejvyšší kvality zvuku.

Začneme USB mikrofonem, který ve videu níže nezmiňuji. USB mikrofony mají zásadní výhodu oproti profesionálnějším řešením – nic víc k nim nepotřebujete. Připojíte je ke svému počítači, stáhnete si program zdarma (Audacity, nebo GarageBand pro iOS) na nahrávání zvuku a máte hotovo. Můžete streamovat, podcastovat anebo dabovat svá videa.

Má to malou nevýhodu – k jednomu počítači připojíte jen jeden USB mikrofon. Pokud potřebujete více mikrofonů, musíte zainvestovat víc. Já jsem na natáčení podcastů Jak na sítě a She Boss zvolila dynamický mikrofon, který zachytí zvuk ve vysílací kvalitě. Používám dva, protože s nimi točíme rozhovory. Připojují se přes XLR kabely, takže k nim potřebujete rekordér. Třeba Zoom H6 se 4 vstupy a možností rozšíření o další dva. Tedy až 6 mikrofonů najednou. 

Nevýhodou tohoto řešení, pokud ho používáte ke zlepšení zvuku u vašeho videa je to, že je potřeba zvukové stopy v postprodukci synchronizovat se zvukem ve vašem videu. Ale to není nic složitého.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *