foto a video

Dejte tvar světlům v pozadí vaší fotky

Až příště budete fotit rodinnou vánoční fotku, nebo pořádat firemní večírek, zkuste si fotografie zpestřit tímto efektem.

Nejprve si vysvětleme, jak BOKEH vzniká:

BOKEH vzniká mimo rovinu ostrosti, tedy za nebo před objektem, na který chceme upoutat pozornost. Jednoduše řečeno, v tomto případě je to rozostřená květina za figurkou Wonder Woman a zároveň druhá figurka před ní. Nicméně BOKEH je jakékoliv rozostřené pozadí nebo popředí na vaší fotce či ve vašem videu.

Wonder Woman je ostrá, zatímco Jessica Jones v popředí a kytka v pozadí jsou rozostřené. Což vytváří tzv. BOKEH efekt.

Nejčastěji si BOKEH představíme jako rozostřená barevná světla na nočních fotografiích. A tato světla se dají tvarovat.

Slovo BOKEH pochází z japonštiny a správně se vyslovuje „BOKE“. (viz zdroj)

Abychom dosáhli BOKEH efektu, potřebujeme tzv. rychlý objektiv. Tedy objektiv s co nejnižším clonovým číslem značeným F. Například F2,8, F2,2, F1,8 a nižší. Toto číslo označuje kolik světla objektiv pustí na snímač. Čím nižší číslo, tím více světla.

BOKEH efekt se v posledních letech naučily simulovat i telefony. Většina z nich dnes už má takzvaný portrétní režim. Není to však přirozený – optický – BOKEH vyvolaný rozostřením pozadí díky krátké rovině ostrosti, ale efekt digitálně vyrobený. Software v chytrém telefonu odhadne, co je hlavní objekt na vaší fotografii, obkreslí ho, a vše za ním rozostří. Telefony se naučily také měnit tvar světel na pozadí fotek. A my si ukážeme, jak toho můžeme dosáhnout pomocí foťáku.

Co budeme potřebovat

Fotoaparát s rychlým objektivem. Použitelná je ohnisková vzdálenost někde mezi 30–85 mm a světelnost 2,8 a nižší. Já budu používat APS-C (crop) objektiv Sigma 30 mm 1.4 DC DN, což je Full Frame ekvivalent 45 mm a F2.1.

Dále potřebujeme umístit světla do pozadí fotografie.

A šablonu s tvarem světel. Na její výrobu použijeme karton, pravítko, řezací podložku nebo prkýnko a lepicí pásku. Návod, jak si ji vyrobit, najdete v tomto videu:

Chvíli možná budete experimentovat s velikostí tvarů. Na můj objektiv je ideální něco mezi 2,0 – 2,5 cm.

Důležité je nechat po stranách záložky a lepící páskou utěsnit všechny skulinky, skrze které by mezi šablonu a objektiv mohlo proniknout světlo.

A je hotovo. Pak už stačí jen vymýšlet tvary a fotit. Představivosti se meze nekladou.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *