foto a video

5 důvodů, proč se vyplatí koupit licenci DaVinci Resolve

Jste připraveni posunout své dovednosti editora zase o něco dál? Tak to pravděpodobně zvažujete nákup placené verze DaVinci Resolve. V tomhle videu si řekneme 5 důvodů, proč si myslím, že se vyplatí koupit si placenou Studio verzi.

Nejlepší na DR je, že je zdarma. Jsem velký fanoušek. A říkala jsem to nespočetněkrát – ve FREE verzi v pohodě nastříháte vše, co potřebujete – jako já první rok svého podnikání… Ale je tu pár věcí, které časem můžete potřebovat a které ve verzi zdarma nejsou dostupné. Tady je mých top 5.

Zrychlené dekódování pro rychlejší upravy na časové ose

H.264 GPU Accelerated Decoding
for Faster Timeline Editing

Většina spotřebních kamer použítá kodek na kompresi videa s označením H.264. Stačí povolit v nastavení [ Decode Options ] → [ Decode H.264/H.265 using hardware acceleration ][ AMD/NVIDIA ]. Resolve využije dedikovaný dekódovací čip na vaší grafice a uleví tak vašemu procesoru.

Ano, vím, moje grafika není na střih videa ta nejideálnější. Nějaká NVIDIA s CUDA technologií by byla lepší. Například tahle MSI GeForce GTX 1660, nebo některá z těchto s označením 3060. Popravdě, nevím, zda moje grafika s tím dekódováním nějak zásadně pomáhá, ale jistého zrychlení při práci se 4K jsem si všimla. A pokud máte novější NVIDII, tak pro vás je to velká pomoc. Výsledkem je rychlejší a plynulejší editace videa.

Zrychlené kódování na grafice pro rychlejší výstup

GPU Accelerated Encoding for Faster Output

Zjednodušeně – rychlejší export videa.

Ve verzi zdarma DaVinci Používá k renderování videa na záložce Deliver hlavně výkon procesoru. Výsledkem je jeho velké zatížení a podle mého CPU teploměru i dosti výrazné zahřívání. Ve Studio verzi máte možnost přenést část téhle zátěže na GPU. Výsledkem je nejen menší vytížení procesoru a jeho nižší teplota, ale taky rychlejší export videa. Tuhle možnost si navolíte při nastavování parametrů pro export výsledného videa.

Open Efects

Efekty pro oživení vašeho videa

Ve verzi zdarma je spousta efektů, které tam sice jsou, ale nejdou použít, pokud se o to pokusíte, objeví se vám pres obrazovku velký vodoznak, že tento efekt je dostupný pouze v placené verzi. A v placené verzi se vám vše odemkne. Mluvím o efektech jako redukce šumu, rozostřeni pohybu, tilt shift, odlesky objektivu, analogické poškození nebo korekce objektivu.

Neural Engine

AI uvnitř DaVinci Resolve

DaVinci Resolve používá vlastní Neural Engine a je to vlastně taková umělá inteligence uvnitř programu. Je to nástroj, který pomáhá řešit komplexní a časově náročné problémy a je součástí různých funkcí. Například používá rozpoznávání obličejů, aby mohl třídit a organizovat klipy podle lidí, kteří jsou v záběru.

Tenhle Neural Engine používají i další funkce – třeba efekt „Face Refinemen“, který vylepšuje pleň a velmi obecně řečeno dělá lidi krásnějšími, funguje na tomto principu.

Nebo například Smart reframe – když chcete z širokého záběru na sociální sítě udělat kostku, změníte nastavení timeline a Smart Reframe vám zanalyzuje celý obraz tak, aby měl co nejlepší kompozici … zkráceně umístí do záběru to, co je podle něj nejdůležitější.

Můžete díky němu ze záběru odstranit předmět, který tam nechcete, zvětšit rozlišení vašeho videa z FULL HD až na K4 (nebo i více, pokud vycházíte ze 4K) a v neposlední řadě – můžete použít Kouzelnou masku, která izoluje osobu neb předmět v záběru a vy za ně můžete například vložit text. 

Speed Editor

Klávesnice pro rychlejší střih videa

A na závěr bonus – pokud se rozhodnete upgradovat teď hned, tak navíc k licenci DaVinci Resolve dostanete nový Speed Editor určený pro rychlý střih videa na záložce Cut. Licence je platná na všechny verze Resolve a klíč můžete použít hned na dva počítače (Windows, Mac i Linux).

Netuším, jak dlouho tahle akce bude ještě probíhat. Tak si pospěšte, než to vyprodají.

Střihu zdar.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *