Dejte tvar světlům v pozadí vaší fotky

YT thumbnail EM bokeh
Asi všichni známe efekt rozostření světel na pozadí fotky, díky čemuž vzniknou světelné kruhy. Říká se tomu BOKEH a my si dnes ukážeme, jak těmto kulatým světlům dát jiný tvar.

Až příště budete fotit rodinnou vánoční fotku, nebo pořádat firemní večírek, zkuste si fotografie zpestřit tímto efektem.

Nejprve si vysvětleme, jak BOKEH vzniká:

BOKEH vzniká mimo rovinu ostrosti, tedy za nebo před objektem, na který chceme upoutat pozornost. Jednoduše řečeno, v tomto případě je to rozostřená květina za figurkou Wonder Woman a zároveň druhá figurka před ní. Nicméně BOKEH je jakékoliv rozostřené pozadí nebo popředí na vaší fotce či ve vašem videu.

Wonder Woman je ostrá, zatímco Jessica Jones v popředí a kytka v pozadí jsou rozostřené. Což vytváří tzv. BOKEH efekt.

Nejčastěji si BOKEH představíme jako rozostřená barevná světla na nočních fotografiích. A tato světla se dají tvarovat.

Slovo BOKEH pochází z japonštiny a správně se vyslovuje “BOKE”. (viz zdroj)

Abychom dosáhli BOKEH efektu, potřebujeme tzv. rychlý objektiv. Tedy objektiv s co nejnižším clonovým číslem značeným F. Například F2,8, F2,2, F1,8 a nižší. Toto číslo označuje kolik světla objektiv pustí na snímač. Čím nižší číslo, tím více světla.

BOKEH efekt se v posledních letech naučily simulovat i telefony. Většina z nich dnes už má takzvaný portrétní režim. Není to však přirozený – optický – BOKEH vyvolaný rozostřením pozadí díky krátké rovině ostrosti, ale efekt digitálně vyrobený. Software v chytrém telefonu odhadne, co je hlavní objekt na vaší fotografii, obkreslí ho, a vše za ním rozostří. Telefony se naučily také měnit tvar světel na pozadí fotek. A my si ukážeme, jak toho můžeme dosáhnout pomocí foťáku.

Co budeme potřebovat

Fotoaparát s rychlým objektivem. Použitelná je ohnisková vzdálenost někde mezi 30–85 mm a světelnost 2,8 a nižší. Já budu používat APS-C (crop) objektiv Sigma 30 mm 1.4 DC DN, což je Full Frame ekvivalent 45 mm a F2.1.

Dále potřebujeme umístit světla do pozadí fotografie.

A šablonu s tvarem světel. Na její výrobu použijeme karton, pravítko, řezací podložku nebo prkýnko a lepicí pásku. Návod, jak si ji vyrobit, najdete v tomto videu:

Chvíli možná budete experimentovat s velikostí tvarů. Na můj objektiv je ideální něco mezi 2,0 – 2,5 cm.

Důležité je nechat po stranách záložky a lepící páskou utěsnit všechny skulinky, skrze které by mezi šablonu a objektiv mohlo proniknout světlo.

A je hotovo. Pak už stačí jen vymýšlet tvary a fotit. Představivosti se meze nekladou.

Sdílejte článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Leave a Reply

Recent Comments